Past Winners: Shaheen Awards

Engineering

Year  Name  Program 
2019 Prateek Mehta Chemical and Biomolecular Engineering
2018  Paige Rodeghero  Computer Science and Engineering 
2017  Christopher Paolucci Chemical and Biomolecular Engineering 
2016  Michael Gonzales  Computer Science and Engineering 
2015  Jeffrey Christians Chemical and Biomolecular Engineering 
2014  Anne Elizabeth Martin Aerospace and Mechanical Engineering 
2013  Berardi Sensale Rodríguez Electrical Engineering 
2012  Prashant Deshlahra Chemical and Biomolecular Engineering 
2011  Sagnik Basuray Chemical and Biomolecular Engineering 
2010  Zachary R. Gagnon Chemical and Biomolecular Engineering 
2009 Rachael Getman Chemical and Biomolecular Engineering 
2008 Gabriel L. Converse  Aerospace and Mechanical Engineering 
2007 Joshua D. Cameron  Aerospace and Mechanical Engineering 
2006 Courtney Ryan Gwaltney  Chemical and Biomolecular Engineering 
2005 David M. Borrok  Civil Engineering and Geological Sciences 
2004 Jennifer Lynn Anthony Chemical and Biomolecular Engineering 
2003 Tracy L. Correa  Civil Engineering and Geological Sciences 
2002 Laurent Thiers  Chemical and Biomolecular Engineering 
2001 Jason Keith  Chemical and Biomolecular Engineering 
2000 Ravindra V. Tappeta  Aerospace and Mechanical Engineering

Humanities

Year  Name  Program 
2019 Luis Bravo Spanish
2018  Joshua Noble  Theology 
2017  Matthew Kuiper  Theology 
2016  Kara Donnelly  English 
2015  Ailbhe Darcy English and the Keough-Naughton Institute for Irish Studies 
2014  Albertus Horsting Theology 
2013  Theresa May O’Byrne Medieval Studies 
2012 Hilary Fox English 
2011  Matthew William Bates Theology 
2010  Abigail Louise Palko Ph.D. in Literature 
2009 David Andrew Teeter Theology 
2008 James A. Hussar  Ph.D. in Literature 
2007 Matthew J. Grow  History 
2006 Stephen Grimm  Philosophy 
2005 Darren T. Dochuk  History 
2004 Kevin Christopher Elliott  History and Philosophy of Science 
2003 Christine Ellen Caldwell  History 
2002 Rachel Koopmans  Medieval Institute 
2001 Monica Brady  Theology 
2000 Patrick Paul Kain  Philosophy 

Science

Year  Name  Program 
2019 Amanda Nicole Marra Biological Sciences
2018  Leandro Lichtenfelz  Mathematics 
2017  Renee Bouley  Chemistry and Biochemistry  
2016  Mackenzie Warren  Physics 
2015  Douglas Hines Chemistry and Biochemistry  
2014  Akaa Daniel Ayangeakaa Physics 
2013  Major D. Gooyit Chemistry and Biochemistry 
2012  Timothy Wencewicz Chemistry and Biochemistry 
2011  Natalie Adriana Griffiths Biological Sciences 
2010  Bennet J. Streit Chemistry and Biochemistry 
2009 Stacy Hoehn Mathematics 
2008 Jake Beaulieu  Biological Sciences 
2007 Dori C. Woods  Biological Sciences 
2006 Michelle Evans-White Biological Sciences 
2005 Lorna L. Whyte  Biological Sciences 
2004 Sean D. Brittain  Physics 
2003 Julia Middleton Boon Chemistry and Biochemistry 
2002 Cynthia Kolar  Biological Sciences 
2001 Reka Albert  Physics 
2000 Robert S. Stelzer  Biological Sciences 

Social Science

Year  Name  Program 
2019 Marshall Allen Taylor Sociology
2018  Samantha Anderson  Psychology 
2017  Laura Gamboa Gutiérrez  Political Science 
2016  Nara Pavão  Political Science 
2015  Michael Hartney Political Science 
2014  Justin Farrell Sociology 
2013  Laura K. Taylor Peace Studies and Psychology 
2012  Carlos Gervasoni Political Science 
2011  Melissa Ward George Psychology 
2010  Patrick Flavin Political Science 
2009 Naomi Ekas Psychology 
2008 Elizabeth Hope Blodgett Salafia  Psychology 
2007 Joseph Rodney Rausch  Psychology 
2006 Lauren Papp  Psychology 
2005 Kenneth Kelley III Psychology 
2004 Daniel M. Brinks  Political Science 
2003 Rossana Castiglioni  Political Science 
2002 Anibal Perez-Linan  Government & International Studies 
2001 Eileen E. McConnell  Sociology 
2000 Kerry Ann Rockquemore  Sociology